Facebook

Warto zobaczyć

Szlak turystyczny w podziemach Rynku Głównego

We wrześniu 2010 roku został udostępniony dla zwiedzających podziemny szlak Śladem europejskiej tożsamości Krakowa położony pod płytą Rynku Głównego.

Ekspozycja, stworzona w oparciu o odkrycia dokonane podczas badań przeprowadzonych w latach 2005-2010 oraz przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, wprowadza widza w topografię i atmosferę średniowiecznego Krakowa, a zarazem pomaga w zrozumieniu jego roli na politycznej i handlowej mapie ówczesnej Europy.

Szlak prowadzi podświetlonymi, przeszklonymi ścieżkami. Utrzymana w odcieniach szarości aranżacja wystawy stanowi tło do wyeksponowania odkrytych reliktów oraz zabytków. Zachowane nienaruszone fragmenty warstw gruntu uzmysłowiają zwiedzającym, jak w ciągu wieków zmieniała się topografia Rynku i jak podnosił się stopniowo jego poziom. Można tu także zobaczyć m.in. pozostałości średniowiecznej osady, fragmenty zabudowań pamiętających czasy Bolesława Wstydliwego i Kazimierza Wielkiego, resztki ogromnego cmentarzyska oraz ok. 700 oryginalnych zabytków wydobytych podczas wykopalisk. Są to zwykle drobne przedmioty użytku codziennego – odważniki, monety czy elementy biżuterii, dlatego pokazano je w specjalnych cylindrycznych gablotach, pozwalających obejrzeć je z każdej strony. Obok realnych obiektów umieszczone są ich wizualizacje w technologii 3D, dzięki czemu każdy może ich „dotknąć” i w dowolny sposób obracać.

Oprawę dla eksponatów stanowi inscenizacja przygotowana przy użyciu nowoczesnych rozwiązań technicznych: hologramów, skanerów, projekcji laserowych, instalacji multimedialnych. Budowane przez nie poczucie uczestnictwa w życiu średniowiecznego miasta potęgują efekty akustyczne imitujące gwar handlowy, skrzypienie wagi czy turkot wozów. Zwiedzający, przechodząc przez specjalny ekran dymowy z projekcją sceny handlowej, już od pierwszej sali zanurzają się w tym świecie. Dalej trasa prowadzi ich m.in. przez kramy i warsztaty rzemieślnicze, trafiają też na słowiański pogrzeb. Atmosferę dawnego Krakowa przybliżają makiety w formie trójwymiarowych wizualizacji. Największe, przedstawiające handel daleki oraz zespół miejski z 1500 roku, są autorstwa Marka Skrobeckiego, scenografa oscarowego filmu "Piotruś i wilk". W budowaniu atmosfery pomogają filmy fabularne pokazujące m.in. krakowskie legendy i najważniejsze miejsca w mieście. Można tu m.in. przyjrzeć się detalom ołtarza mariackiego z odległości 10 cm.

Mnóstwo atrakcji i zabaw edukacyjnych przygotowano dla dzieci, które m.in. obejrzą tu spektakl o szewczyku Skubie, łączący elementy teatru kukiełkowego, animacji 3D oraz instalacji światło i dźwięk.

W podziemiach organizowane są także wystawy czasowe.


Czynne:
pn., śr.-nd. 10.00-20.00, wt. 10.00-16.00 (z wyjątkiem 1. wt. miesiąca)
Ceny biletów: normalny: 13 zł, ulgowy: 10 zł, grupowy: 10 zł, grupowy, szkolny: 7 zł, rodzinny: 30 zł; usługa przewodnicka: 150 zł od grupy, usługa przewodnicka dla szkół: 110 zł od grupy. W pn. wstęp bezpłatny (grupy zorganizowane opłacają koszty usługi przewodnickiej). 


Szczegóły na stronie www.podziemiarynku.com

powrót »