Facebook

Warto zobaczyć

Muzeum Sztuki Współczesnej już czynne

Florencki architekt Claudio Nardi, zachowując klimat dawnej fabryki Oskara Schindlera, stworzył nowoczesną i funkcjonalną strukturę ze szkła i betonu. Inwestycja została doceniona przez międzynarodowe środowisko architektów, którzy wyróżnili ją prestiżową nagrodą Dedalo Minosse International Prize 2010/2011. Pierwsze wybudowane od podstaw dla eksponowania sztuki współczesnej muzeum w Polsce otrzymało do dyspozycji około 10 000 m2. Od grudnia trwały prace nad wypełnieniem tej formy muzealną treścią – projektami wystawienniczymi i edukacyjnymi. Na inaugurację MOCAK przygotował aż cztery wystawy, zagości tu też jedna z prezentacji Miesiąca Fotografii.

(Nie)prawdy historii

Historia w sztuce to tytuł międzynarodowej prezentacji obejmującej prace czterdziestu czterech artystów, od Matejki, Malczewskiego czy Wyspiańskiego po uznanych twórców współczesnych, jak Edward Dwurnik czy Marcin Maciejowski. Łączy ich jedno – fakt, że w przeciwieństwie do posługującego się zimnym naukowym warsztatem historyka każdy z nich „ogląda świat we własnych sformułowaniach”: rozkłada rzeczywistość na czynniki pierwsze i przefiltrowuje przez własną wrażliwość. W dawniejszej sztuce wydarzenie historyczne bywało wyłącznie pretekstem dla stworzenia interesującego formalnie dzieła, w sztuce najnowszej historia jest ważnym tematem, z którym twórcy konfrontują się na różne sposoby. Wystawa, próbując wskazać najczęściej stosowane artystyczne strategie, umożliwi widzowi spotkanie z indywidualnymi sposobami podejścia do historii tych, którzy czasem z powagą, czasem w sposób prześmiewczy czy wręcz prowokacyjny mierzą się z różnymi wydarzeniami, bardzo często z dramatycznymi dziejami XX wieku: wojnami, totalitaryzmami, Holokaustem. To pierwsza (do 29 września) odsłona cyklu, w ramach którego MOCAK planuje kolejne wystawy: Sztuka w sztuce, Polityka w sztuce i Religia w sztuce.

Kolekcja
Poza czasowymi wystawami problemowymi muzeum tworzy też własną kolekcję sztuki najnowszej, której zapowiedź – kilkadziesiąt prac polskich i zagranicznych artystów – zobaczymy podczas otwarcia. Wśród autorów są między innymi: Edward Dwurnik, Robert Kuśmirowski, Piotr Lutyński, Małgorzata Markiewicz, Józef Robakowski, Maria Stangret czy Krzysztof Wodiczko.

W gabinecie Profesora
Profesor Mieczysław Porębski, urodzony w 1921 roku wybitny historyk, teoretyk i krytyk sztuki, przyjaciel artystów i współtwórca wielu ważnych wydarzeń w historii polskiego wystawiennictwa, postanowił przekazać muzeum swoje krakowskie zbiory biblioteczne. Znalazły one miejsce w specjalnie zaaranżowanym pomieszczeniu muzealnej biblioteki, nawiązującym do gabinetu w mieszkaniu Profesora, w otoczeniu obrazów malarzy z Grupy Krakowskiej, Stanisława Ignacego Witkiewicza i Adama Hoffmanna. Gabinet jest częścią czytelni MOCAK-u, gdzie studenci i pracownicy naukowi będą mogli korzystać z księgozbioru.

O pokusach (nie tylko intelektualnych…) drzemiących w bibliotece opowie wystawa Maurycego Gomulickiego Bibliophilia (do 8 września). Projekt obejmujący czternaście fotografii przedstawiających roznegliżowane kobiety na tle różnych księgozbiorów, odnosi się do postaci dziadka artysty – Juliusza Wiktora Gomulickiego – intelektualisty i kolekcjonera książek, a zarazem niepokornego ducha, amatora kuriozów i wielbiciela kobiet. Na otwarcie zobaczymy też prace młodych polskich artystów wytypowanych przez dyrektorkę muzeum Marię Annę Potocką do nagrody-stypendium przyznawanej przez Fundację Vordemberge-Gildewart (do 29 czerwca).

Na Zabłociu atmosfera dawnego przemysłowego zaplecza miasta miesza się ze współczesnością penthousów oraz klubów adaptujących dawne fabryczne przestrzenie. To lokalizacja pełna ciekawych kontekstów i możliwości dla nowego muzeum. Czy stanie się ono miejscem w najlepszym sensie „modnym”, gdzie będziemy chętnie i często powracać? Oby! (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)


Otwarcie 19 maja 2011, 18.00
www.mocak.com.pl

powrót »